15 Temmuz 2017 Cumartesi

Hakkımız var mı?

Geçen gün dersteyiz. Hocamız çok sert hemen hemen her şeye kızıyor ama buna rağmen çokta seviliyor. Kendine özgü prensipleri var.  Anlattığı ders bizim açımızdan önemli buna rağmen bize kaynak sağlamamada da ısrarcı. Not tutun diyor. 

Her dersin başında hatırlattığı kesinlikle ses kaydı, fotoğraf, video kaydı yasak uyarısına uymayanlar da var. "Telefonunuzun olması her yerde her şeyi çekebilme kaydedebilme hakkı vermiyor size. Tıpkı elinizin kolunuzun olduğu halde  kimseye tutup vurmadığınız gibi." dedi. Gerçi bunu yapmayanlarda yok değil. 

Haklı mıydı burada?

Teknolojinin bizi getirdiği bu evrede bazı şeyleri unuttuk. İnsanlarla iki kelime etmeyi bırakıp konuşmak için buluştuğumuz kafede yediğimiz yemeğin fotoğrafını çektik, insanlara yardım ettiğimiz zaman "aaa! bakın buraya ben bugün yardım ettim" dercesine bazı şeyleri ulu orta utanıp sıkılmadan paylaştık. 

Hatta çok çok ileri gidip insanlardan izin almadan izinsiz fotoğraflarını çektik. Paylaştık. Bazen hayran hayran kaldık paylaştıklarımıza, bazen de yadırgadık.

Sırf bir telefonumuz var diye özel hayata olan saygıyı görmezden gelmeye bile başladık. Klavyenin arkasına saklanıp kendi kişiliğimizi unuttuk. Yeni olmak istediğimiz kişiliklere büründük.

Oysaki teknoloji yarar sağlayan ve bu bağlamda kullanılması gereken bir şey olmalıydı. 

İnternetten sınırsız bir şekilde fayda sağlamaya çalışırken modern dünya düzeninde neye hakkımız var neye yok bilmeliyiz. 

İnternet etik kurallar dahilinde kullanılmalıdır. Bu kadar iç içe olduğumuz interneti belli sınırlar dahilinde kullanmalıydık kullanmalıyız. Öyle ki internet ortamının sanal bir mecra olması bizi dokunulmaz kılmıyor.

Burada değinmek istediğim nokta sadece telefonumuz var diye her şeyi yapamayız. 

Bu konu hakkında sizin fikirleriniz ne? 

Bana katılıyor veya katılmıyorsanız yazın lütfen :)


18 yorum:

 1. Hak veriyorum size insanlar artık ne yapacağını şaşırmış durumdalar. Bence biraz da aptallaştırıyor bu durum insanları. Yani uğraşacak onca şeyleri varken gidip yedikleri yemeği çekmeleri çok yanlış bir davranış. Kızmıyorum ama böyle olmamalı diye düşünüyorum. İnsanlar doğru kullanmıyor ve bilinçsiz hareket ediyorlar malesef

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de aptallaştırıyor. Böyle hunharca kullanılmamalı daha iyi hale nasıl getirebiliriz diye uğraşılmalı. :)

   Sil
 2. Teknolojiyi doğru kullanmak önemli.Yapılan işlemlerde başkalarının hakkına tecavüz var mı? Bir düşünülmeli.Elimizdekileri sadece kendimizi düşünerek kullanırsak başkalarına zararımız dokunabilir. Sanırım biraz bencilce düşünüyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelişen ve değişen bu düzende kurallarda ona göre şekillenmeli :)

   Sil
 3. İnternet etik kurallar doğrultusunda kullanılmalıdır.Kilit bir cümle ve önemli bir hatırlatma bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuzu burada görmek ne güzell :) Teşekkür ederim :)

   Sil
 4. İnternetin gelişimi, maalesef ki özel hayatın sınırlarını ortadan kaldırdı :(

  YanıtlaSil
 5. yani derste kayıt yapmak serbest olmalı benceee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daldan daha atladıklarından olsa gerek istemiyolar :)

   Sil
 6. bence de ses kaydı görüntü kaydı falan yasak olmalı. fakat hoca da bir kaynak göstermek zorunda. işte ne bileyim şu kitaptan takip edin, ya da şöyle bir slayt hazırladım oradan bakın gibi bir şeyler söylemeli :) ama haklısın özel hayat diye bir şey kalmadı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dimi :) öyle yapsa keşke ama süründürmek daha cazip geliyo demek ki :))

   Sil
 7. Merhaba..Kişinin izinsiz ses ve görüntü kaydını almak ,herhangi bir eşyasını almaktan ve ya kişisel eşyalarını kurcalamaktan farksız, hiç bir şekilde etik değil.Teknoloji konusunda oto sansür oluşturmak gerekli.Diğer yandan hocanın uygulaması da bence uygun değil, böyle bir engellemeye gidiyorsa kaynak vermeli.Amaç (sizin tabirinizle :D) süründürmek değil öğrenciye katkıda bulunmak. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :)
   Benimde tam olarak demek istediğim bu. Bu konuda bir oto kontrol gerekli. Bu şekilde bi katkıda bulunmuyor ama :)

   Sil
 8. Sokakta birilerinin benim fotoğrafımı çekip, sonra bir yerlerde yayınlaması hoşuma gitmez doğrusu. Evet bu da bir kul hakkıdır. Ses kaydı da böyledir. Kişi razı değilse hakkına girilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her devrin kendine has getirdiği durumlar var. Bu devirde de bu şekilde bir sıkıntı söz konusu. :)

   Sil
 9. Ders anlatısının kayda alınmasında ben bir sakınca göremedim. Devir öyle zor ki, sizlere yardımcı olunması gerekir bu konularda. Yazın çok güzeldi kızım. Başarılar dileklerimle. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zorlaştırabildikleri kadar zorlaştırıyolar. :(

   Sil

Fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler!

Sevgilerimle.