15 Temmuz 2017 Cumartesi

#dogamizdavar -Mim
Sevgili Ece evren'in başlattığı mime ben de katılmak istedim. Öyle ki mimler blogcularla etkileşim açısından iyi oluyor. :)


1- Hayatınızda olmalarına izin vermek için , kişilerde hangi özellikleri ararsınız?


Yapmacıklıktan uzak samimi davranışlar sergileyen kişiler ile daha rahat iletişim kuruyorum. Bu da çevremde çok insandansa öz insan olmasına güzel bir ön ayak oldu.

2- Ben ilk bakışta, ya da bir iki görüşte anlarım nasıl bir insan olduğunu diyenleriniz var mı? Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?


İlk bakışta anlarım demem biraz abartı olur ama kısa bir sohbette genel olarak anlıyorum. Zaten ilk izlenim biz farkında olmadan oluşuyor. Genel olarak şaşmam ama.

3- Birini sevmeniz için (sevgili, dost, arkadaş,hepsi) size sıcak davranması şart mıdır?


Elbette şarttır. İnsanız ve ilgiye sevgiye muhtacız . Bu tıpkı bir bitkinin suya güneşe ihtiyaç duyması gibi. O bitkiyi sulamaz iseniz kurur size olan güzelliğini gösteremez. Ama hakkettiği şekilde davranırsanız ondan güzelini de bulamazsınız.

4- Birine iyi bir insan dediğinizde , hangi yönleri bu tespitinizde ağır basar?


Bunun tarifi nasıl yapılır bilmiyorum. İyi bir insan derken neye göre iyi. Kendi çıkarlarımıza uygun düşüyorsa iyi mi yoksa hakikaten iyi mi?  Bilmiyorum.

5- Dokunmak nedir sizce? İki manasıyla da rica etsem..


Somut manayla dokunmak insani duyguları tatmin eden güç veren bir şeydir. Ama soyut anlamda dokunmak yani bir kalbe dokunmak daha zor ve daha etkilidir. İkisi de güzeldir.

6- Fedakar mısınız?


Evet ama fedakar olmak istemiyorum. 

7- Birinin size iyiliği dokunsa minnet duygunuz sürer mi, o iyilik her hangi bir terslikte referans olur mu? Yoksa?


İyilik bir tohum gibidir. İyilik yaptığınız zaman bir tohum bırakırsınız bahçenize. Minnet duymamak elde değil. Ama kanımca bu minnet duygusu çok yaşanmamalı dozunda tutulmalı. Belkide karşılıksız bir şeyler yapmayı öğrenmeliyiz.

8-Sevgiyi bir iki cümleyle anlatabilir misiniz?


Evrende güzel olan her şeyin karşılığı sevgi. Bir insanı severseniz güzelleşir, bir yemeği sevgiyle yaparsınız usta bir aşçıyı aratmazsınız, işinizi severek yaparsanız mutlu olursunuz. Temelde her şeyin kaynağı bir miktar sevgi.

Benim cevaplarım bu yönde. 😇

Okunması da yazması
da keyifli bir mim yapmak isteyen herkes yapabilir.
Başka bir mimde görüşmek üzere. 
 Hoşçakalınn.


17 yorum:

 1. Çok güzel cevaplar olmuş :D Benim mim yazıma da beklerim

  YanıtlaSil
 2. Çok samimi ve içten cevaplar :)

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel bir mim olmuş böyle.Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederimm :) Okuyan gözlerinize sağlık :)

   Sil
 4. Sende cok hos cevaplamissin balıkcımm :) bende fedakar olmak istemezdim. Ama bir yönden de iyiki fedakarım diorum. Bu sayede herkes iyi bir anne, iyi bir kardeş ve iyi bir evlat-eş diye bahsedebiliyor benden. :) İyilige devam canm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aile içerisindeki fedakarlık farklı bir şey en azından annelik öyle :) sen daha iyi bilirsin :))

   Teşekkür ederimm :))

   Sil
 5. Gün gece geç saatlerde mimi yaptığını farK ettim, hemen okudum. Bir dalgınlığım(bilgisayarım miadını dolduruyor artık, maalesef fişini takmayı unutmuşum) nedeniyle, şarj bitti ve ekranla birlikte güzelim yorumum gitti :(
  İnşallah aynı sıcaklıkta yazabilirim. Öncelikle, genele davet mimi olduğu hâlde yaptığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum.
  Cevaplarını çok beğendim. Aslında mim sahibi olarak ben, cevaplamayı yine dalgın olduğum için unutmuşum :)) Bir arkadaşım hatırlattı, bu gece cevaplarken; 4.cevabın benim sorduğum sorunun; aslında soruya ihtiyacı olduğunu anladığım için, bana ilham verecek, etkilendiğim o iki cümleni geçiyorum buraya-"İyi bir insan derken neye göre iyi. Kendi çıkarlarımıza uygun düşüyorsa iyi mi yoksa hakikaten iyi mi?" Bunu iyice düşünüp cevaplamam lazım.
  Seni tanıdığıma sevindim. Bloğunu okumak için uygun zamanı ayarlamam lazım. Sevgilerimle... Yayınlarımızda ve yorumlarda görüşmek dileğiyle canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mimdeki sorular çok güzeldi ben de herkes gibi keyifle yanıtladım. :) Ben de sizi tanıdığıma sevindim..

   Görüşmek üzere :)

   Sil
  2. Teşekkürler yavrum :)

   Sil
 6. Ben de yapsaydım sanırım cevaplarım sana yakın olurdu.Mimler sayesinde daha iyi tanıyoruz birbirimizi :) Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dimi yaa :) iyi ki mimler var :) ben teşekkür ederim :)

   Sil
 7. Sanki herkeste bir fedakârlık sorunu varmış gibi geldi. Toplumun bize yüklediği bir yük olabilir mi? Fedakâr olmak zorunda mıyız? Almanlar örneğin, açık sözlüler, net davranışları var, kendilerini hiçbir şey için mecbur hissetmiyorlar, kısaca her konuda çokça fedakârlık etmiyorlar. Fakat bunun yanında genellikle üstün bir ahlak anlayışları var.
  Minnet duyma ile ilgili ben de düşünmüştüm. Karşılıksız iyilik yapmayı öğrenmeliyiz. İyilik yapanlar karşıdan minnet beklememeli ki iyiliğin yapıldığı kişi de kendini sürekli borçlu hissetmesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bireyselleşmeye doğru giden bir toplumuz aslında. Bu bir yerde iyi bir şey insan sınırlarının dışını görebiliyor.
   Her şey için borçlu hissedip minnet duymak insanı çok çıkmaza sokar. :)

   Sil
 8. yanıtlarını çok samimi buldum yürüyen balık.

  YanıtlaSil

Fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler!

Sevgilerimle.