5 Nisan 2017 Çarşamba

İnternette Mahremiyetimizİnternette bir şey paylaşırken iki kez düşünüyor muyuz? Bence hayır. Düşünmeli miyiz? Kesinlikle.


İnternet alemi her gün daha da büyüyen gelişen, geliştikçe daha da ilgi çekici bir hale gelen teknoloji. 3 milyara yakın insan, aktif internet kullanıcısı.

Akıllı telefonlar ile zaten hepimiz bir de aktif sosyal medya kullanıcısı olduk. Aynı anda en az  4 hesabı idare ediyoruz. 
Sosyal medya kullanımı bazı açılardan elbette yararlı. Çevremizdeki insanlarla iletişimimizi koparmıyoruz kesinlikle.(!) 

Hesabınızdan kaldırdığınız fotoğraflar,yazdığınız yazılar siz silseniz bile silinmiyor. Kayıt altında tutuluyor. Aileniz, çevrenizdeki insanlar, kimlerle dostluk kurduğunuz aklınıza gelebilecek her şey. 
Kendimizi anlatmamıza gerek yok hakkımızda bilmeleri gereken her şeyi altın tepside onlar istemeden önlerine sürüyoruz.
Ben normal bir kullanıcıyım demeyin dikkatli olun benden demesi. Takın web kameralarınıza bantlarınızı. :)

Snowden filmini izleyenler bilirler internette gizliliğimizin nasıl tehlikede olduğunu. İzlemediyseniz fikir edinme açısından mutlaka izleyin.

Çok fazla bir şey yazmak istemiyorum bu konuda. 
TED'in bu videosu çok açık bir şekilde karşı karşıya olduğumuz tehlikeyi anlatmış.
İzleyin mutlaka.
Ve çevrenizdekileri bilinçli internet kullanımı hakkında bilgilendirin. :)
Hayırlı Günler. 😇

18 yorum:

 1. Çok haklısınız söylediklerinizde. Aslında şifrelerle korunuyoruz ama her şeyimiz ortalıkta. Sanmıyorum herkesin dikkatli olduğunu. İnternet sanki babamızın çiftliğiymiş gibi her şeyi koyduk artık ortalığa ve gelecekte neler olacağını kim biliyor veya düşünüyor ki?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şifrelerle kendimizi kendimiz gibi olanlardan koruyoruz. İşin çok farklı bir tarafı var maalesef. Bizi üzen mutlu eden ne varsa buralarda paylaştık paylaşmaya devam da ediyoruz. Ben de sonunu merak ediyorumm :)

   Sil
 2. Çok haklısınız.Bir şifrelerle parolalarla kilitlerle korunduğumuzu sanıyoruz ama aslında hiç korunmuyoruz.
  Bunun sonucunu merak etmekteyim :/
  Bu arada takibe aldım ve bana da beklerim :)

  YanıtlaSil
 3. Sosyal medya sayəsində artıq hər kəs ailəmizin bir üzvü olur. Çünki olan bitən hər şeydən xəbərdardırlar. Çox yaxşı bir mövzuya toxunmusunuz. Kaş ki, hər kəs bunun bilincində olsa...

  YanıtlaSil
 4. anneeee :) ademle havva olduk hepimiz işteeee :)

  YanıtlaSil
 5. Evet, gerçekten önemli bir konu... :)

  Kullanıyoruz işte.. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kullanmalıyız tabii hem de sonuna kadar ama dikkatli de olmalıyız. Öyle bilgilerimizi paylaşmayıp normal bir şekilde kullanalım ki içimiz rahat etsin :)

   Sil
 6. Aradığımız kişyi 2 tıkla bulmamamız ve onun hakkında bir sürü şeyi öğrenebilmemiz korkunç zira bizim için de aynısı geçerli.. 2 tıkla çoğu şeyi öğrenebilirler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok masum geliyor bir şeyler paylaşmak ama değil :) zira internet sapıkları da çokk fazla..

   Sil
 7. Merhaba! :)

  İnternette de aslında gerçek hayatta nasılsak öyle olmalıyız; sonuçta pek çoğumuz üzerimizde öz geçmişimizin yazdığı ceketlerle dolaşmıyoruz.

  Güzel günler dilerim!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba :)
   Aynen öylee. Sokakta kim olduğumuzu soran insanlara tuhaf bakıyoruz ama sanal alemde çekinmeden her şeyimizi söylüyoruz. Tuhaf :)

   Sil
 8. Merhaba, ancak gelebildim blogunuza:)
  Mahremiyetin kalmadığını düşünüyorum ve bu çok rahatsız edici. Facebook ta sayfaya bakarken bilgisayar dünyasıyla alakası ilgisi olmayacak komşularımın tlf nosuyla birlikte(sadece biz görüyor olsak bile rahatsız edici) davet edin filan gibi yazılar çıkıyor bu çok çirkin geliyor bana önce Tlflarınızı korunmak için kaydedin yazdılar sonra rehberimize ulaşılıyor diye düşünüyorum bakalım daha ne kadar ileri gidilecek:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hoşgeldinizz :)
   Telefon numaralarımıza ulaşmaları çocuk oyuncağı. Mesela bir uygula indirdiğiniz zaman verdiğiniz izinlere bakıyor musunuz? Rehbere ulaşma, galeriye ulaşma gibi. O uygulamaları kullanabilme adına düşüyoruz bu hataya.

   Sil

Fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler!

Sevgilerimle.