4 Mart 2017 Cumartesi

The Throne / Sado / 2015


Filme tesadüfen başka bir şey ararken rastlamıştım. Yoo Ah-İn oynuyorsa güzel bir filmdir diye not almıştım. Bugün izledim. Yoo Ah-İn o kadar içten oynamış o kadar kaptırmış ki kendini kendinizi kötü hissetmemeniz mümkün değil.

 İçimdeki burukluğu tarif edemem. Film belki çok sade olabilir ama ben her dakika merak ettim ne olacak diye. 

 spoi içerir

Konuya gelecek olursak; babası tarafından öldürülen bir veliaht prensin hayatı ele alınıyor filmde. Çocukluğunda çok zeki olan derslerine çalışan kralı böylelikle memnun eden veliaht prensin 10 yaşından sonra kendini fark etmesi..Ders çalışması gerekirken sanata olan merakı kral olan babasını hayal kırıklığına uğratıyor. O dönemlerde Konfüsyüççülük ülkenin temellerini oluşturuyor.

Kral veliaht prensin taht için yeterli olmadığını anladığı zaman torununu taht için yetiştirmeye başlıyor. Veliaht prens Sado babasına suikast düzenlemek için saraya geldiği zaman oğlu ve babasının konuşmalarına şahit oluyor ve kılıcını bırakıyor.

Sonrasında durumlar vahim. Tarihi dizilerdeki bakanları bilirsiniz habire dolduru verirler boş fıçıyı. Kralı veliaht prense karşı doldurup onun tahta layık olmadığını söylüyorlar. Otoritesini korumak için oğlundan vazgeçen bir babadan söz ediyorum burda.Kral, veliaht prensin bir kutuya hapsedilmesini emrediyor ve çivilerini kendi elleriyle çakıyor. 8. gün sonunda veliaht prens ünvanıyla birlikte havasızlıktan ve açlıktan ölüyor. Kral bunun için zafer müziği çaldırıyor. Ne vicdansız!

Tarih hakikaten seni oğlunu öldüren bir baba olarak hatırlayacak!

Aradan geçen 14 yılın sonunda Sado'nun oğlu tahta çıkıyor.


Film etkileyici sahnelere sahipti. Güzeldi.

Ben beğendim sizde bakabilirsiniz. 

Hoşçakalın. 😊

2 yorum:

  1. Film güzel ,Yoo Ah-ın oyunculuğu daha bi güzel ❤
    Blogger semtinde gezerken Yoo ah-ın resmini görünce ziyaret edeyim dedim, yorum yapmadan da gidemedim:)

    YanıtlaSil

Fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler!

Sevgilerimle.