15 Şubat 2017 Çarşamba

Ters Yüz (İnside Out ) 2015


Emek fazla olunca aldığınız keyif bir başka oluyor. Öneri üzerine izlediğim bir animasyon film Ters Yüz.
İyi ki önerdin X.

Kafanızın içinde zihninizi kontrol eden küçük canlılar düşünün.
Size anılarınızı hatırlatan, sizi güldüren, sizi kızdıran, sizi üzen, hatta öfkelenmenize sebep olan, sevmediğiniz her hangi bir şeyden iğrenmenizi sağlayan..benden size tavsiye izleyin.

Riley'de her insan gibi doğduğundan beri bu 5 duygu ile birlikte yaşıyor. Ayrıca her hatıra Riley'in zihninde "arkadaşlık adası", "aile adası", "şaklabanlık adası", "dürüstlük adası", "hokey adası" gibi kişiliğini oluşturan adalara gidiyor.
Her şey kontrollü bir şekilde ilerlerken babasının işleri dolayısıyla taşınmalarıyla birlikte duygular sarpa sarıyor.  Taşındıkları evi beğenmeyen bir de üstüne geç gelecek olan eşyalar Riley'in canını fazlasıyla sıkıyor.Riley yeni okulunda geldiği yeri neşeli bir şekilde anlatırken üzüntünün anılarına dokunmasıyla ağlar. 
Neşe üzüntüyü anılara dokunmaması konusunda uyarırken duygu borusundan uzun süreli hafızaların olduğu yere sürüklenirler.

Riley zihninde tiksinti, öfke ve korkuyla baş başa kalır.

Neşe ve üzüntü geri dönmek için büyük çaba sarf ederler. Hokey ligine kaydolan riley hokey adası çöktüğünden başarılı olamaz.  Daha fazla katlanamadığından Manifestoya dönmeye karar verir.
 Riley ailesini terk ettiği anda aile adası da çöküyor. 

Neşenin geri dönmesiyle her şey düzelir. 

Hepimiz için güzel günler olsun.


4 yorum:

 1. Ben de bayilarak izledim. Hele o diger karakterlerin zihinlerini de gosterdigi yerler cok eglenceliydi. Blogerla ilgili yazilarini musait bir zamanda okuyacagim. Zira konu teknoloji olunca biraz bilgisizim. Bundan sonra buralardayim yani. ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederimm. Ben de seni burada görmekten mutluluk duyarım. :)

   Sil
 2. İzlediğim en iyi animasyonlar arasındadır.Çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil

Fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler!

Sevgilerimle.