24 Mayıs 2017 Çarşamba

Neden Şifre Yöneticisi Kullanmalıyız? Şifreniz nasıl olmalı?


Ağ ve sistem güvenliği dersini aldığım zaman internet aleminin çok güvenli bir mecra olmadığını az buçuk anlamıştım. Bundan dolayı bizim gibi normal kullanıcıların interneti tedbirli kullanmasında yarar var. 
En basitinden bir çok hesabımız var ve bu hesaplara ayrı ayrı ve tahmin edilmesi zor şifreler koymamız gerekiyor.
Kendi adıma söylüyorum ben şifreleri kafamda tutan biri değilim. Her hesabımda beni tanıyan bir çok kişinin tahmin edebileceği şifreler kullandım. 

Şifrelerimde sıralı 1234'ten tutun qwerty bile oldu zamanında. İşin ciddiyetine vardığım zaman bu defa şifrelerimi küçük bir not defterin de tuttum. Bu da çözüm değildi. Sonunda bir çok insanın güvenle kullandığı şifre yöneticisini keşfettim. 

 Who Am  I Filminde bir replik vardı. "Birincisi yaptıklarını sanal dünyayla sınırlama. İkincisi imkansızı hedefle. Üçüncüsü hiçbir sistem güvenli değildir."

O yüzden para kullandığınız platformlara bu tür bilgilerinizi kaydetmeyin. Kredi kartı kullanırken sitelerin güvenilir olduklarından emin olun.

Sistemde yazılım tüm şifrelerinizi içerisinde barındırıyor. Şifrelerinizi istediğiniz zaman görebiliyorsunuz. Kullanmak için ana hesap şifreniz var. Ana hesap şifresini girdiğiniz zaman diğer hesap şifrelerinizi aklınızda tutmak zorunda kalmıyorsunuz. Hatta ihtiyacınız olursa sizin için hesap şifresi üretebiliyorlar. 

Öncesinde şifreniz nasıl olmalı;
 • Kesinlikle küçük büyük harf içermeli
 • Rakam mutlaka bulunmalı
 • Karakter içermeli (!,-,+,/ gibi)
 • Sıralı karakterler olmamalı
 • Her hesapta aynı şifre kullanılmamalı
 • Şifre kısa olmamalı

Bunları yaptıysanız şifreniz güvenlidir. Umarım yaralı bir yazı olur.

İyi akşamlar. :)


6 yorum:

 1. Kesinlikle çok faydalı bir yazı olmuş. Ellerine sağlık...

  YanıtlaSil
 2. Şifreyi oluşturmak ve şifreyi korumakta çok önemli 3.sahislar asla bilmemeli şifrenin korumak için hangi sistem kullanılıyorsa açıklar kapatılmalı aksi hâlde bir yazılımla veya keylogerle şifrenizi paylaşabilirler güzel içerik basarilar

  YanıtlaSil

Fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler!

Sevgilerimle.