19 Şubat 2017 Pazar

Moon Lovers-Scarlet Heart: Ryeo / 2016Kore dizileriyle olan geçmişim yanlış hatırlamıyorsam 6. sınıftayken başladı. Okuldan sonra TRT'nin müptelası olmuştum. O zamanlar yayınlanan dizi Saraydaki Mücevherdi. Bu yüzden tarihi dizilere ilgim büyük. Hazır taze bitmişken yazayım :) 
açıkçası başta dizi hakkında olumsuz düşünüyordum. Ne demek günümüzden geçmişe gitmek! diye düşünürken nasılda yanıldığımı anladım.
  Dizi konusu Güney Kore tarihinde gerçeklere dayanıyor. Kızımız günümüzdeki memnuniyetsiz hayatından geçmişteki Goryeo Krallığında gözlerini açıyor.

Dizinin başlarında olan o heyecanlı eğlenceli sahneler modunuzu iyi tutuyor. Fakat bu dizi beni ağlattı. Her prensin sizi kendine hayran bırakacak kişiliği vardı. Ahh o taht var ya o taht entrikaları birbiri ardına getiren o taht..

2. erkek karakterine bayılırım fakat burada öyle olmadı.8. prens Wook başlarda iyi huyu suyu hoş bi beydi taht işin içine girince bana göre çirkinleşti. Evli bir adamken aşık olmasını tam hazmetmişken cesaretsizliğinden Hea so'yu koruyamaması beni üzdü içimde bir burukluk bıraktı. Güneşli günlerde herkes sevdiğine kol kanat gerer yağmurlu günlerde de ellerinden tutsaydın ya. Hea So'nun bu aşka karşılık vermesi de beni şaşırttı. Ben böyle bir şey beklemiyordum. 

,

Gel gelelim başrolümüz 4. prens'e. Yüzündeki maske sayesinde çevresindeki herkesi dehşete düşüren bir karakter. Maske takmasının sebebi yüzündeki yara izi. Yüzüne yarayı açanın annesi olması beni ayrıca şaşırttı. Dizi boyunca kadın bir defa öz evladına karşı bir sorumluluk hissetmedi.4. prensin cesareti gözü pek oluşu fotoğraftaki gibi. Sevdiği kadın uğruna her şeyi yapabilecek bir adam. fotoğraftaki sahne dizide en sevdiğim sahnelerden biri. 8. prens burada korkaklığından uzaktan izlerken "bittin oğlum sen" dedim içimden.

10. prensin abisi tarafından öldürülüşü herkes gibi beni de ağlattı. Tarih sayfaları nelere şahit olmuş böyle. 


3 kral değişti ikisi delirdi.^^


4. prensin tahta geçişinden sonraki bana karşı çıkanı öldürürüm çıkışları yalnızlaşmasına sebep oldu. 
Hea So'nun kolundaki yara yüzünden evlenememeleri kız kardeşinin kraliçe olmasıyla sonuçlandı. O dönemlerde kraliyet kanını korumak amacıyla yakın akrabayla evlilik normalmiş. Gör de inanma.

Hırslı kızkardeş kraliçelik ünvanını kapınca Hea So saraydan 14. prens ile ayrıldı. Prenslerin yarısı kıza aşık.

Final beni hayal kırıklığına uğratmadı. Olması gerektiği gibiydi. Hea Soo'nun ölümü duyunca kralın yüreğinde hissettiği acıyı ben de taa derinlerde hissettim. 
Dizinin en sevdiğim müziği;

Son olarak diziden fragman;Son bölüme final denmeseydi 2. sezonunda çekilebileceğini düşünebilirdik. Sonrasında ne oldu diye kafamda bir sürü soru.
Yani kısaca senarist vurdu gol oldu arkadaşlar.


6 yorum:

 1. moon lovers ile grimm var benim de sırada. ayrıca blogun renkli ve dolu ya. pek sevdim. feyste gördüm seni bak başka face blog gruplarımız da var, blog/yayın paylaşımı, blog lu yorum, blog atlası, hüzün sarısı ile blog paylaşımları gibi, oralara da istek gönderip üye olup yazılarını koysana. ben de seni tanıtcam yakında biraz daha arkadaş gelir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu aralar Kill Me Heal Me ve God's Gift 14 Day's izliyorum. Finaller kapıda alamıyorum kendimi.
   Çok teşekkür ederim güzel yorumun ve yüreğin için. :) Gruplara bakıyorum koyarım yazıları. :)

   Sil
  2. kill me heal me en sevdiğim yaa. diğerini bilmiyom. ama kore dizilerine bayılırım. finaller haklısın başarılar kolaylıklar dileriim sanaa :) gruplar tamam. ayy sen de keyifli blog günleri yaşa yaa. blog çevremiz çok tatlııı, diziciler de çook :)

   Sil
  3. Çok teşekkür ederim iyi dileklerin için. :)

   Sil
 2. insta, feys ve twitine de geldiim görüşürüüz :)

  YanıtlaSil

Fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler!

Sevgilerimle.