20 Şubat 2017 Pazartesi

Doğduğumuz Yıla Yolculuk Yapalım


Hiç düşündünüz mü doğduğunuz yılı. Bu dünyada nefes aldığınız zamandan bu zamana 2017'ye kadar neler değişti. Kimler geldi kimler gitti. Kimlerle tanıştık kimlerle yollarımızı ayırdık. Kimler unutuldu. Bir kez düşündük mü? 
Ben 1996 doğumluyum. O meşhur 90'lı yıllardan. 

İnternette gezinirken bir siteye rastladım. Yazının sonunda siteyi paylaşıyorum. Doğduğunuz yılda ne olduğunu size bir bir eğlenceli bir şekilde yazıyor. Okurken çok eğlendim ben. Bazı yerler düşündürmedi değil hatta.


Doğum yılıma dair ilk girişi "1996' dünya farklı bir yerdi." İnsanlığın varoluşuna şahit olan her yıl farklı ama bu benim hayatımın başlangıç tarihiydi. 


Sonrasında yazı devam ediyor "henüz Google yoktu. 1996 yılında en çok satan film Bağımsızlık Günü'ydü. Sinemaya lobide patlamış mısır satın alanlar, postere bakarken gözleri parlıyordu.

İnsanlar sinemada film izliyorlar, çevirimiçi indirmiyorlardı. Oturacak her yer dolu, kahkahalar, heyecan yenilik düşünün.
O yıl Oscar kazandığını biliyor musun? En iyi film için akademi ödülü English Patient'e gitti. O yılın en iyi yabancı filmi için Oscar Kolya'ya gitti. Üst aktör David Helfgot rolüyle Geoffrey Rush oldu. (Shine filmi) Üst aktris olarak Marge Olmstead-Gunderson'la rolüyle Frances McDormand oldu.(Fargo) En iyi yönetmen English Patient filmiyle Antony Minghella.

1996'da bu gezegene geldiğiniz zamanlar, kitaplar hala popüler bir şekilde kağıtta okunuyordu, dijital cihazlarda okunamıyordu. Sözcüğü üğrenmek için ağaçlar kesildi.
Zamanın en çok satan kitabı ABD'li besteci Sparks'ın The Notebook adlı kitabıydı. Bu yıllar önceydi. Bu kitabı okudun mu? Duydun mu? Kapağına bak!


(Bu söz beni derinden etkiledi.)
 Doğduğun dünya buydu. O zamandan beri siz ve başkaları değiştirdiler.
Bazı şeyleri kaybettiğin yıllar.  Mülkiyet kaybedildi. Anılar soldu arkadaşlarla yollar ayrıldı.
Tutmaya çalıştığın en iyi arkadaşlar.
Hayatta önemli olan şey bu, değil mi?
1990'lar gerçekten güzel bir 10 yıldı. 90'lı yıllar, Cern'den gelen World Wide Web'in başlangıçlarını gördü. E-posta popüler hale geldi. Dolly adında bir koyun klonlandı. İntel, Pentium işlemcisini geliştirdi. Java programlama dili oluşturuldu.
İlerleme yıldan yıla. dünyanın nereye doğru ilerlediğini merak ediyor musın? Doğduğun yılda ne icat edildi biliyor musun? Geri bildirimi zorla.

Herkes bir birey. Herkes özel. Herkes hayat boyunca farklı bir yol izliyor.
 2017.
Dünya farklı bir yer.
Ne yaptın?"


Harika bir yazı değil mi? Zaman elimizden su gibi akıp gitti. Bazı yerlerini yazmadım. 
Siteye ulaşmak için buraya tıktık

Yoruma doğum yılınızı yazarsanız severek okurum ben de. 

Görüşmek üzere.

2 yorum:

  1. Yasitiz ben de 96'liyim. Doya doya da yasadim doksanlar denen cagi sonunda yakalasam da. Sokaklardan gece yarisi gelirdik hep. Simdi nostaji diye talk showlarda gosterilen her seyi bilirim. Ve cok da ozlerim. İnsanlar yas aldikca gecmisi ozluyor. Cunku dunya her yeni gune daha da kotuleserek basliyor. Neden bu kadar karamsarim bilmiyorum ama yazi da bile bunu belirtmis zaten. Bu dunyadaki insanlarin ortak gorusu gibi artik.

    YanıtlaSil
  2. Geçmiş özlenmez mi.. samimiyetin olduğu yıllardı. Durdursalar dünyayı ne olurdu :)

    YanıtlaSil

Fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler!

Sevgilerimle.